niedziela, 29 grudnia 2013

słowo na niedzielę

 
Ciało w spoczynku i w ruchu
 
Wielu z nas sądzi, że wysyiłek zmniejsza napięcie fizyczne i psychiczne.
Po solidnej porcji pływania, pedałowania, ćwiczeń w siłowni lub gry  w piłke czujemy się przyjemnie zmęczeni, nareszcie zdolni do odpoczynku w błogim przeświadczeniu, że energia w naszym wnętrzu
nie jest związana w ciasny "supeł", niemożliwiający nam korzystanie w pełni z krótkich chwil słodkiego nieróbstwa. Niemniej jednak, aby osiągnąć stan prawdziwego odprężenia ciała, nie musimy koniecznie męczyć się, aż do granicy fizycznego wyczerpania.
Istnieje wiele prostych technik - w tym medytacja, napinanie mięśni i masaż - które mogą zostać wykorzystane w celu zlikwidowania fizycznych symptomów napięcia psychicznego.
Zmysyły, szczególnie węch i dotyk, mogą także służyć tu pomocą.
Prawidłowo stosując techniki rozluźniania ciała, z których wiele opartych jest na wschodnich metodach relaksacji, pomagamy sobie w osiągnięciu głębokiego odprężenia umysłu.
Równocześnie możemy zwiększyć skuteczność technik relaksu fizycznego, wspomahając je prostymi ćwiczeniami umysłowymi. Strefa fizyczna i psychiczna naszego życia sa ściśle ze sobą powiązane i nie mogą być rozdzielone bez szkody dla jakości życia.
 
fragment z ksiażki "Sztuka relaksu" Mike George