wtorek, 7 maja 2013

spacer nad Łyną

kawałek j.krzywego

poniżej spacer nad Łyną 28 kwietnia

powyżej miodunka plamista jej listki możemy dodawać do sałatek;
a dzięki wysokiej zawartości kleju roślinnego (śluzu), miodunka plamista jest szczególnie pożytecznym ziołem w leczeniu chorób płucnych, a w szczególności jest efektywnym środkiem w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli. Miodunkę plamistą łączy się dobrze z innymi ziołami, np. z podbiałem na chroniczny kaszel, między innymi też na koklusz, oraz może być równie dobrze stosowana przy astmie. Miodunka plamista może być również używana jako sposób na chore gardło, jak i na przekrwienia (zastój krwi). W przeszłości miodunka plamista była stosowana na kaszel z krwią powstała z infekcji guzkowatych. Liście miodunki plamistej dzięki ściągającym właściwościom znalazły zastosowanie zewnętrzne przy tamowaniu krwawień.
napar: zalać 1 - 2 łyżeczki suszonego zioła gotującą wodą i zostawić na 10-15 minut do zaparzenia. Pić napar z miodunki plamistej trzy razy dziennie.
nalewka: Można brać 1 - 4ml nalewki z miodunki plamistej trzy razy dziennie.i przedziwna piękna roślina... chciałabym wiedzieć jak się nazywa...poniżej Delma ;) właściciel nie chciał się sfotografować, przechodząc zauważyłam starszego pana który czule głaskał swojego pieska... naprawdę uroczy widok

ulubione gotowane buraczki z ogórkiem kiszonym w tej wersji z sezamem i ulubione awokado ;);) mniam !