wtorek, 9 września 2014

sałatka kwiatowo - ziołowa z listkami żółtlicy i rdestu

późne lato a sałatka z wygląda super wiosennie, korzystajmy z pięknej pogody i z roślin które wciąż są świeże i smaczne !
moja sałatka składa się ze polnych i ogródkowych zbiorów, wyjątkiem jest owoc opuncji, do jej wykonania użyłam: listki i kwiaty żółtlicy, rdestu, nagietka, nasturcji; +szałwia, mięta, ogórecznik, róża, bratki+fiołki, floksy, owoc dzikiej róży, pomidor, śliwka + odorobina soli i dobrego oleju - użyłam rzepakowego tłoczonego na zimno, pycha + pycha !
 poniżej żółtlica - najłatwiej "spotkać" ją można w naszych ogródkach ;)
surowcem jest ziele żółtlicy – Herba Galinsogae, zbierane w okresie kwitnienia i suszone w ciemnym miejscu, świeże ziele można  maść na maśle kozim (przez ucieranie) skuteczną w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń, wyprysków, suchego zapalenia skóry. Przed utarciem ziele najlepiej skropić alkoholem i gliceryną. Ponadto ze świeżego umytego ziela żółtlicy warto sporządzić macerat, ziołomiód, sok i intrakt.
ziele żółtlicy utarte z olejem lnianym lub oliwką z oliwek (zieloną i mętną) świetnie działa żółciopędnie i żółciotwórczo, pobudza wydalanie złogów żółciowych, pobudza procesy detoksykacji i oczyszczania jelit, reguluje wypróżnienia; taka papkę z ziela żółtlicy i oleju zażywać po 3 łyżki na czczo rano i popołudniu, w tym czasie przyjmować jedynie wody zdrojowe (np. Zuber) i stosować głodówkę przez 2-3 dni / dobra metoda na oczyszczenie organizmu z ksenobiotyków, szkodliwych metabolitów; korzystnie działa przy przewlekłych chorobach skóry i “zastojach metabolicznych”.
Intrakt z ziela żółtlicy to dobry środek wzmacniający i odtruwający; stosować 1 raz dziennie po 1 kieliszeczku / można również zrobić wyciąg na winie: 1 część ziela wytrawiać 3 częściami czerwonego wina wytrawnego mocnego; po 14 dniach przefiltrować i zażywać po 1 kieliszku dziennie na poprawę krążenia wieńcowego, jako immunostymulator, dla wzmocnienia fizycznego i jako środek przeciwmiażdżycowy oraz dla regulacji metabolizmu;
zmielone ziele żółtlicy (świeże) mieszać z wódką i miodem w proporcji 1 łyżeczka żółtlicy na 1 łyżkę miodu spadziowego i 1 łyżeczkę wódki. Stosować jako środek wzmacniający i odżywczy przy niewydolności krążenia i miażdżycy, rekonwalescencji, przeziębieniu i chorobach zakaźnych. korzystnie działa przy kaszlu; ziele żółtlicy jest źródłem witaminy C, potasu, żelaza, krzemu, kwasu kawowego i chlorogenowego, bioflawonoidów, przeciwzakrzepowych kumarynowców i poliacetylenów / zawiera laktony / działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, detoksykująco, ochronnie na miąższ wątroby (hepatoprotekcyjnie) i pobudza regenerację tkanek. Wywiera wpływ immunostymulujący i przeciwwysiękowy. Reguluje przemianę materii.

 żółtlica + nagietek


 ...na talerzu rdest

 opucja : ponieważ w jej skórce mogą znajdować się kolce najlepiej każdy owoc przetrzeć papierem a potem ścinamy wierzchołki owocu góra i dół, nacinamy wzdłuż na głębokość ok 5mm i "odwijamy" skórę owocu na wierzch...
 późno letnie chabry













 pyszne floksy...














#ewapesałatki